Kaningolf i FGC


Kaninturnering

Kaninudvalget arrangerer en række turneringer hver mandag fra april til september. Her er der fokus på at golfmedlemmer med højt handicap lærer banen godt at kende, og hvordan man som golfspiller bevæger sig mest hensigtsmæssigt på banen.

Der spilles 9 huller, oftest som stableford.

Ved indmeldelse får du tildelt et handicap på 62 (kvinder) – 61 (herrer), men som kanin kan du spille fra grønt teested og har et spillehandicap på 56/50.

Hvem kan deltage i kaninturnering?

Alle med et handicap (Hcp) på 37 eller højere kan deltage.

Der spilles i 1 række.

Spillere, som opnår et lavere Hcp end 37 i løbet af sæsonen, kan fortsat deltage i
kaninturneringerne resten af sæsonen. Disse spillere vil fortsat kunne blive reguleret ned i Hcp.

De bedre kaniner vil som oftest have mulighed for at deltage i klubbens
turneringer samt i klubberne i klubben. I Dameklubben er max. handicapkravet 46 og i
Herreklubben 54. Af turneringsbetingelserne for de enkelte turneringer fremgår, hvem
der kan deltage.

Månedsmatcher

Tryk på pilene for at skifte måned.

oktober, 2020

Ingen aktiviteter

Download kaninfolder

Indeholder bl.a. forklaring af handicap og spillehandicap og ordforklaringer/golfsprog.

Download kaninfolder

Seneste nyt

Kaninudvalget 2019

Ansvarlig
Hanna Dalsgaard Jensen
hanna.dalsgaard@gmail.com
21726946

Ad hoc

Arne Lind

arne.lind42@gmail.com

28351498

Birthe Veje

veje@mail.dk

20754941

Claus Hansen

clausgh@gmail.com

50574838

Frank Lissner

franklissner@msn.com

29313608

Henrik Jespersen

henrik_jespersen@outlook.dk

24621915

Bente Sinnerup

sinnerup@gmail.com

27506470

Jørgen Veje

veje@mail.dk

20754941

Gunner Sommer

Anne-gunner@tdcadsl.dk

50599933

Lone Rohrberg

lonerohrberg@gmail.com

23729168

Kirsten Melchior

kirsten.melchior@live.dk

40684826

Ole Hartelius

ok.hartelius@gmail.com

22334418